Martwisz się czasem, że Twoje dziecko nie umie się dzielić, nie myśli o innych, nie przejmuje się uczuciami ludzi w okół?
Prawda jest taka, że najczęściej dzieci po prostu biorą z nas przykład. Więc jeśli w Twoim życiu empatia i branie pod uwagę uczuć innych jest czymś ważnym, Twoje dzieci też w końcu do tego dorosną, nawet jeśli gdzieś po drodze będą przechodzić okresy „ja, moje, dla mnie”. Ale ponieważ zbliżają się Święta, a Boże Narodzenie to czas kiedy zyczajowo szczególny nacisk kładziemy na dawanie, warto może i dzieci włączyć w ten aspekt całej tej bożonarodzeniowej tradycji.
Bo wszyscy wiemy, że nie tylko prezenty w Świętach są ważne. Stąd moja propozycja na trochę nietypowy kalendarz adwentowy, chociaż pewnie powinnam go nazwać kalendarzem empatycznym. To taka forma kalendarza adwentowego, gdzie zamiast prezentów dziecko codziennie dostaje jakieś zadanie do wypełnienia. Nie są to jednak zadania przypadkowe, chodzi tu bowiem o to, żeby w dzieciach rozbudzić empatię, pokazać, że one też, chociaż jeszcze małe, mają wielką moc czynienia dobra dla innych. Zadania oczywiście możesz przygotować samodzielnie, ale jeśli chcesz możesz skorzystać z moich.
Empatyczny kalendarz adwentowy
Do zabawy potrzebny będzie nam ktoś, kto przyniesie dziecku zadania. Może to być mały krasnoludek, ludzik lego, miś, lalka. W zasadzie wszystko jedno. Wybrana zabawka będzie przez cały grudzień przynosiła naszemu dziecku liścik, w którym poprosi go o zrobienie czegoś dobrego.
Przykładową treść kolejnych liścików znajdziesz poniżej. Warto przeczytać treść listu przed podaniem go dziecku, bo niektóre zadania wymagają dodatkowego przegotowania.
Dzień pierwszy
Witaj! Okres przed Bożym narodzeniem, to czas kiedy myślimy nie tylko o sobie, ale też i o innych. Ty też możesz zrobić coś dobrego dla innych. Wystarczy, że codziennie spełnisz jedną moją prośbę. Dzisiaj chciałem Cię poprosić o to żebyś zastanowił się, co możesz zrobić, żeby komuś pomóc i dlaczego warto pomagać.
Do zobaczenia jutro
Pozdrawiam
Dzień drugi
Witaj! Fajnie jest dostawać zabawki, prawda? Na pewno masz ich dużo. Przejrzyj je dzisiaj i zastanów się, czy są jakieś, którymi już się nie bawisz i które można by było oddać innym dzieciom – z pewnością twoje nieużywane zabawki kogoś ucieszą. Poproś rodziców, na pewno znajdą kogoś, komu twoje stare zabawki będą jeszcze służyć.
Do zobaczenia jutro
Pozdrawiam
Dzień trzeci
Cześć! Nie tylko zabawkami można się dzielić. Przejrzyj też swoje ubrania. Na pewno znajdziesz wśród nich, coś z czego już wyrosłeś, albo czego nie nosisz. Spakuj to do jednej torby i razem z rodzicami oddajcie je tam, gdzie jeszcze będą mogły się przydać.
Widzimy się jutro
Dzień trzeci
Cześć. Dzisiaj poproszę Cię, żebyś przejrzał swoje książki. Na pewno znajdziesz wśród nich te, które już Cię nie interesują. Spakuj je i zanieś z rodzicami do biblioteki. Niech inni też mają szansę je przeczytać.
Miłej zabawy
Dzień czwarty
Cześć. To znowu ja. Dzisiaj nie będziesz musiał już nic nikomu oddawać. Bo ucieszyć kogoś można nie tylko rzeczami. Zamiast tego poproszę Cię, żebyś uśmiechał się dzisiaj do każdego, kogo spotkasz. Uśmiech to bardzo prosty sposób, żeby poprawić ludziom humor.
Dzień piąty
Dzisiaj pomożesz dzieciom, które nie zawsze mają pieniądze na ciepły obiad. Jak to zrobić? Poproś rodziców, żeby wpisali w wyszukiwarkę adres www.pajacyk.pl i kliknij w brzuszek pajacyka. W ten sposób zdobędziesz pieniądze na jedzenie dla biedniejszych dzieci. Uwaga – żeby zebrać więcej pieniędzy pamiętaj, możesz klikać w brzuszek pajacyka codziennie (ale tylko jeden raz z jednego komputera).
Dzień szósty – Historia Mikołaja
Cześć. Dzisiaj są Mikołajki. Czy znalazłeś już swój prezent pod poduszką? Ja też mam dla Ciebie upominek. Historię o Świętym Mikołaju. Posłuchaj:
„Bo widzisz. Tak naprawdę to jest dwóch Mikołajów.
Dzień siódmy
Cześć. Wczoraj Ty dostawałeś prezenty, dzisiaj zrób je komuś innemu. Namaluj laurkę, albo ozdób zakładkę do książki i podaruj ją komuś, np. pani w przedszkolu. Na pewno się ucieszy.
Do zobaczenia jutro.
Dzień ósmy
Pomagać innym można też dbając o otaczające nas środowisko. Każdemu jest przyjemniej jeśli idzie po czystym chodniku do pracy czy do przedszkola. Dlatego dzisiaj proszę Cię, żebyś w drodze do przedszkola lub z przedszkola, zebrał przynajmniej pięć śmieci z ziemi i wyrzucił je do kosza. Załóż gumowe rękawiczki i do dzieła.
Dzień dziewiąty
Witaj. Pamiętasz jak prosiłem Cię, żebyś uśmiechał się do wszystkich? I co? Było im miło, prawda? To dzisiaj poproszę Cię, żebyś przytulił wszystkie osoby, które znasz i lubisz.
Przytulam
Dzień dziesiąty
Cześć. Nie wiem czy wiesz, ale dzięki słowom też możemy pomagać ludziom. Jeśli używamy miłych słów wszystkim jest miło. Pewnie znasz dużo takich miłych słów. Spisz je dzisiaj z pomocą rodziców na kartce i umieśćcie ją w widocznym miejscu. I pamiętaj, żeby używać ich jak najczęściej.
Pozdrawiam
Dzień jedenasty
Dzisiaj znów mam dla Ciebie prezent, ale i zadanie. Przed tobą są wszystkie niezbędne składniki, żeby upiec pyszne ciasto. Umyj więc rączki i bierz się do roboty. A jak ciasto już wyrośnie i wystygnie, spakuj pół i zanieś komuś, kto mieszka niedaleko. Niech i on ma prezent.
Smacznego
Dzień dwunasty – banki żywności
Cześć. Dzisiaj poproszę cię, żebyś udał się z rodzicami do sklepu spożywczego. A tam do swoich zwykłych zakupów dołóżcie coś dla osób, których w te święta nie będzie stać na własne zakupy. Być może w sklepie będą osoby, które zbierają jedzenie by przekazać je później potrzebującym. Jeśli nie – na pewno gdzieś w okolicy znajdzie się miejsce do którego takie prezenty możecie zanieść.
Dzień trzynasty
Cześć. Święta już niedługo. Przy świątecznym stole spotkasz wiele osób. Ale na pewno jest też ktoś, kogo nie spotkasz, może ciocia, która mieszka daleko, albo wujek, który nie będzie mógł przyjechać? Niezależnie od tego, kto to jest, miło mu będzie dostać kartę z życzeniami. Dlatego dzisiaj proszę Cię, żebyś sam wykonał piękną kartkę świąteczną, którą razem z mamą lub tatą, będziecie mogli wysłać komuś bliskiemu.
Miłej zabawy
Dzień czternasty
Witaj. Dzisiaj chciałabym, żebyś zastanowił się razem z rodzicami nad tym, ile macie wokół wspaniałych rzeczy. Zróbcie listę rzeczy, które macie i które lubicie. Warto doceniać to co się ma. Taka lista przyczepiona na lodówce, lub w innym widocznym miejscu, będzie Wam o tym doskonale przypominać.
Dzień piętnasty
Cześć. Wczoraj prosiłem Cię, żebyś przygotował listę rzeczy, które już masz. A dzisiaj chciałbym, żebyś zastanowił się, co chcesz mieć. Spisz wszystkie te rzeczy razem z rodzicami. Porozcinaj kartkę z listą tak, żeby każda rzecz była oddzielnie i wspólnie podzielcie wszystkie te rzeczy na dwie grupy – rzeczy, których naprawdę potrzebujesz i te, których tylko chcesz, ale które nie są ci niezbędne do życia. Ciekawe, która grupa będzie większa? Czasami warto się zastanowić, czy to czego chcemy, jest nam naprawdę potrzebne.
Dzień szesnasty
Dzień dobry! Sprawić przyjemność innym można też miłą rozmową. Zadzwoń dzisiaj do kogoś, kogo dawno nie widziałeś i porozmawiaj z nim chwilę.
Pozdrawiam
Dzień siedemnasty
Cześć. Mam dla Ciebie kolejne zadanie. Ale najpierw zobacz, co jeszcze Ci przyniosłem. Każdy lubi dostawać prezenty, nawet całkiem małe. Dlatego dzisiaj poproszę Cię, żebyś te tutaj cukierki wziął na spacer i rozdał po jednym, każdemu mijanemu dziecku. Zobaczysz jak się ucieszą! Oczywiście ty też możesz sobie wziąć jednego:)
Dzień osiemnasty
Witaj. Moja prośba na dziś – jak będziesz w przedszkolu, rozejrzyj się czy przypadkiem nie ma na sali kogoś, kto bawi się sam. Jeśli tak jest – zaproponuj mu wspólną zabawę. Albo po protu pobaw się z kimś innym niż zwykle. Poznawanie nowych ludzi też jest bardzo miłe.
Dzień dziewiętnasty
Cześć. Nie tylko ludziom trzeba pomagać. Zwierzęta też czasem potrzebują pomocy. Dlatego dzisiaj pomyśl trochę o nich. Zastanów się razem z rodzicami co moglibyście zrobić dla zwierząt. Może zaniesiecie karmę do pobliskiego schroniska, albo przygotujecie karmnik dla ptaków (tylko pamiętajcie – ptaki należy dokarmiać systematycznie bo się przyzwyczajają), albo może zdecydujecie się zostawić uchylone okno w piwnicy dla bezpańskich kotów? Możliwości jest wiele.
Dzień dwudziesty pierwszy
Witaj. Święta już tuż tuż. Rodzice pewnie mają dużo roboty z przygotowaniami. A Ty dla odmiany usiądź sobie spokojnie przy stole i namaluj laurki dla babci i dziadka. Kiedy dasz im je przy świątecznym stole, na pewno się ucieszą.
Dzień dwudziesty drugi
Cześć. Dzisiaj poproszę Cię, żebyś pomógł trochę rodzicom. Mama i tata wkładają dużo pracy w to, żeby w domu był porządek, chociaż czasami też chcieliby odpocząć. Dlatego dzisiaj postaraj się im pomóc i zrobić coś w domu bez przypominania – posprzątaj swoje zabawki, zetrzyj kurze, ustaw buty w przedpokoju, lub zrób cokolwiek innego dla porządku w domu.
Dzień dwudziesty trzeci
Cześć. Wiesz już, że słowa mogą być bardzo miłe. A jeśli kogoś kochamy, chcemy, żeby było mu miło. Dlatego dzisiaj proszę powiedz po prostu wszystkim osobom, które kochasz: „Kocham Cię” Tylko tyle, a każdemu kto to usłyszy, na pewno umili dzień.
Dzień dwudziesty czwarty
Yupi! Dzisiaj Wigilia:) Bliscy, pyszne jedzenie i oczywiście prezenty. Baw się dobrze i pamiętaj – złóż wszystkim serdeczne życzenia i staraj się być miłym i uśmiechniętym. Od tego jak ty się zachowujesz też zależy to, czy ten dzień będzie udany.
Wesołych Świąt i do zobaczenia za rok:)
Możesz też ściągnąć ten empatyczny kalendarz adwentowy w formie pdf, są tam nie tylko liściki, ale też karty pracy, które można wykorzystać przy niektórych zadaniach.
Empatyczny kalendarz adwentowy pdf
Pamiętaj, że ja w ten artykuł włożyłam czas i pracę. Jeśli więc Ci się podoba i uważasz, że może się przydać komuś z Twoich znajomych – udostępnij go dalej. Takie udostępnienia i komentarze, to dla mnie znak, że moja praca nie idzie na marne.
A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką„Od czego zacząć czytanie bloga?”
Szukasz innych pomysłów na kalendarz adwentowy lub zabawy i ozdoby bożonarodzeniowe?