Książki dla rodziców
Rynek jest pełen poradników dla rodziców. Nie wszystkie są dobre, na niektóre w ogóle nie warta w ogóle wydawać pieniędzy. Ale na szczęście jest coraz więcej ciekawych i wartościowych pozycji. Poniżej lista książek, które moim osobistym zdaniem po prostu trzeba przeczytać. A że już całkiem niedługo Święta, warto wspomnieć te tytuły w swoim własnym liście do Świętego Mikołaja.
Najlepsze książki dla rodziców
Kolejność przypadkowa:
1) Jak kochać dziecko – książka dzięki, której w dziecku dostrzega się człowieka. Książka, w której lekarz mówi o tym, że dzieci mają prawo być takie, jakie są. Czyli po prostu książka o tym, jak kochać dziecko. (Obszerniejsza recenzja tutaj.)
2) Twoja kompetentna rodzina – o tym, że każda rodzina ma w sobie podstawy, żeby być szczęśliwa. O wzajemnym szacunku i o prawie każdego do bycia tym, kim jest. Z resztą wszystkie książki tego autora warte są przeczytania. (Więcej na temat „Twojej kompetentnej rodziny” tutaj)
3) Pozytywna dyscyplina – sprawdzone sposoby na to, jak spełniać potrzeby dzieci i jednocześnie nie zwariować. Konkretne techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach i trochę teorii na temat tego, jakie czynniki wpływają na zachowanie naszego dziecka. (Więcej na temat tej książki tutaj)
4) Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko – niezwykle pomocny i praktyczny poradnik dla każdego, kto czasem traci panowanie nad sobą. A że przy dzieciach o to bardzo łatwo – obowiązkowa lektura dla każdego rodzica. (Szerzej na temat książki tutaj)
5) Rodzicielstwo przez zabawę – dla wszystkich tych z nas, którzy obawiają się, że nie potrafią się bawić. Albo dla tych, którzy szukają pokojowych sposobów na rozwiązywanie trudnych sytuacji na codzień. A w zasadzie dla wszystkich, których interesują dzieci i ich sposób patrzenia na świat. (Moja recenzja książki)
6) Mam czas dla dziecka – trochę inne od obowiązującego obecnie podejścia do wychowywania dzieci. Spokojne, oparte o baśnie, sztukę, naturalne materiały, cykle świąt i przyrody. Edukacja waldorfska w pigułce do wykorzystania w domu. (Co jeszcze jest w tej książce?)
7) Naucz mnie samodzielności – zestaw zadań przygotowujących dzieci do praktycznego życia. Jak nauczyć dziecko się ubierać, myć ręce, sprzątać, ale również jak uczyć o przyrodzie, matematyce czy języku. Wszystko w oparciu o metodę Marii Montessori (Szersza recenzja)
8) W głębi kontinuum – o tym, że ludzie wychowywali dzieci dużo przed pojawieniem się poradników. Rodzice po prostu od zawsze wiedzieli, co zrobić, żeby ich dzieci rosły i się rozwijały. O tym, żeby zaufać tym instynktom, zaufać sobie jako rodzicowi i nie przejmować się ciągle zmienającymi się zaleceniami poradników.
9) Uważność i spokój żabki – jak pomóc dzieciom i sobie ćwiczyć na codzień uważność, jak się uspokajać i pomóc uspokoić się dzieciom, jak sobie radzić z trudnymi emocjami, stresem i ogólnie z problemami dnia codziennego. Pomaga odnaleźć spokój, którego nam rodzicom czasem brakuje. (Moja recenzja)
10) Kim jesteśmy, a kim moglibyśmy być – Bardzo ważne obserwacje niemieckiego neurobiologa na temat tego, co jest najważniejsze w rozwoju mózgu naszego dziecka, wbrew pozorom nie jest to jak najwcześniejsza nauka języków obcych, czytania i pisania, tylko zabawa, radość i zachwyt. Po przeczytaniu tej książki całkiem inaczej patrzy się na sprawę organizowania dziecięcego czasu (Moja recenzja tej książki)
A jakie książki są na Twojej liście rodzicielskich lektur obowiązkowych? Napisz proszę w komentarzu.
Jeśli uważasz, że Twoi znajomi też mogą skorzystać z tej listy, udostępnij ją dalej.
Pin It!