Lista dwudziestu rzeczy do zrobienia z przedszkolakiem i nie tylko tej zimy. Mam nadzieję, że któryś z tych pomysłów przypadnie Ci do gustu. Ale zanim przejdę do listy – chciałam zwrócić uwagę na dwie ważne zmiany na Nowy Rok:
Po pierwsze – od niedawna można nas też znaleźć na Instagramie, więc jeśli ktoś jest zainteresowany tym co robimy na co dzień – serdecznie zapraszam.
Druga ważna rzecz – już w grudniu doszłam do wniosku, że jednak praca, blog i dwójka dzieci, a do tego dom – to trochę za dużo na jedną głowę. Postanowiłam więc zmienić trochę swój plan dnia, żeby jednak mieć trochę czasu na zabawę z własnymi dziećmi. Wiąże się to jednak z tym, że na pisane zostaje mi znacznie mniej czasu, a co za tym idzie, na razie na próbę, planuję publikować wpis raz w tygodniu, w piątek (dzień został wybrany w facebookowym głosowaniu). Mam nadzieję, że dzięki temu będę mogła poświęcić odpowiednią ilość czasu na przygotowanie każdego wpisu i jednocześnie moje dzieci będą miały możliwość zabawy z mamą.
A teraz do rzeczy
Zimowa lista przebojów
Na dworze
Przypominam – dobra zabawa na dworze wymaga, żeby zarówno dziecko, jak i mama czy tata ubrani byli odpowiednio do pogody. Nic tak nie psuje zabawy, jak mama, która chce już iść do domu, bo zmarzła w zbyt cienkich spodniach.
1. Sanki
2. Bitwa na śnieżki
3. Bałwan, albo może dla odmiany ulepiony ze śniegu kot, albo Baba Jaga?
4. W śniegu dobrze sprawdzą się też zabawki do piachu – grabki, łopatki, wiaderka, babki, nie muszą już czekać do lata w zamknięciu. W zimie też można się nimi bawić.
5. Spacer na bosaka po śniegu – oczywiście niezbyt długi, kilka kroków po zaśnieżonym balkonie i tylko jeśli dziecko jest zdrowe. To może być bardzo ciekawe doświadczenie sensoryczne i jednocześnie podobno forma zwiększania odporności.
6. Malowanie po śniegu – wystarczy wziąć spryskiwacz, nalać do niego wody, dodać farbę, porządnie wymieszać i już można biegać po podwórku robiąc kolorowe ślady na śniegu. Można oczywiście też wziąć po prostu farby i pędzle na dwór i w tradycyjny sposób stworzyć arcydzieło.
7. Puszczanie baniek na mrozie.
8. Zimowy detektyw, czyli rozpoznawanie śladów w śniegu – które zostawił pies, które kawka, które rower, a które sąsiad spod czwórki?
9. Spacer poszukiwacza rzeczy z zimową listą do odhaczania. Mogą się na niej znaleźć np. bałwan, zaśnieżona choinka, karmnik dla ptaków, dziecko na sankach, zamarznięta kałuża…
W domu
10. Zimowe baśnie i legendy – tradycyjne „Królowa Śniegu” i „Dziewczynka z zapałkami”, albo może „Dwanaście miesięcy” (w wersji do oglądania tutaj) albo „Zimowe wróżki” (animowana tutaj). Żeby nasze dzieci nie myślały, że jedyną zimową historią jest „Kraina lodu”.
11. Sztuczny śnieg – kilka bardzo ciekawych pomysłów znajdziesz tutaj.
12. Zawsze (o ile oczywiście natura pozwoli) możecie z dzieckiem spróbować też przynieść prawdziwy śnieg do domu, zrobić domowego bałwanka i zobaczyć co się z nim stanie. Ciekawy eksperyment znalazłam też tutaj – wystarczy zebrać taką samą ilość śniegu do kilku różnych pojemników i sprawdzić czy w każdej części domu będzie się on rozpuszczał tak samo długo.
13. Zamrożona rączka – kolejny ciekawy pomysł na eksperymenty z rozpuszczaniem. Wypełniam gumową rękawiczkę wodą i skarbami. Zawiązujemy i zamrażamy. Następnie uwalniamy zamrożoną rączkę z rękawiczki, dorzucamy wodę, sól i co jeszcze przyjdzie nam do głowy i pozwalamy dziecku eksperymentować z rozmrażaniem i uwalnianiem skarbów z zamarzniętej wody.
14. Zimowy pejzaż z solą. Wystarczy farba w kolorach zimy – biały i różne odcienie niebieskiego, pędzel i trochę soli i klej. Dziecko maluje zimę na kartce, a następnie aplikujemy klej i na to sól. efekt – skrzący się zimowy pejzaż. Możesz też spróbować zrobić własną słoną farbę z barwników do jajek, jeśli zostało Ci jeszcze coś z Wielkanocy.
15. Dla miłośników przyrody może program o tym, jak dokarmiać zwierzęta zimą?
16. Albo artykuł na temat z numeru 20 magazynu Odkrywca National Geographic – Sprytne pingwiny (Można go przeczytać na stronie magazynu, trzeba tylko znaleźć odpowiedni numer w dziale Biblioteka, na dole strony)? Może w połączeniu z zabawą w pingwiny, które noszą swoje jajka między nogami i filmem Marsz Pingwinów?
17. A może dla odmian coś o naszych rodzimych ptakach? Może zechcecie przejrzeć atlas ptaków i poszukać tych, które zostają z nami na zimę? W tym internetowym atlasie znajdziecie zdjęcia, opisy, nagrania ich głosów, a także różne gry i zadania dla dzieci na temat ptaków. A po takiej lekcji zawsze można wyjść w plener i poszukać przykładowych egzemplarzy w naturalnym środowisku.
18. Przyroda zimą – warto też zajrzeć do przyrodniczych książek-kalendarzy dla dzieci, których obecnie jest już kilka na polskim rynku (O przyrodzie, Rok z Findusem, Rok z Linneą) i dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co się dzieje w przyrodzie w styczniu i lutym.
I na koniec, dla zmęczonych aktywnościami –
Coś do zjedzenia
21. Gorąca czekolada
Więcej pomysłów na zimowe zabawy znajdziesz też tutaj:
Zima na dworze z przedszkolakiem
Co robić zimą w domu z przedszkolakiem
Jeśli podoba Ci się ta lista, będę wdzięczna za udostępnienie jej dalej. Chętnie dowiem się też jakie są Twoje ulubione zimowe zabawy, jeśli masz takie – daj proszę znać w komentarzu.