Kończy się lato. Skończyła się Wakacyjna Akademia Aktywności, ale to nie znaczy, że kończy się dobra zabawa. Jesień też może być fajna. Jeśli w to wątpisz, to zobacz moją listę rzeczy do zrobienia z dzieckiem tej jesieni. Myślę, że znajdziesz tu coś dla siebie i swojego malucha:
1. Jesienny obrazek na piachu – wykorzystajcie szyszki, żołędzie, kolorowe liście i co tylko przyjdzie Wam do głowy i ułóżcie z nich coś ciekawego.
2. Sensoryczna zabawa z wykorzystaniem liści – maluchom wystarczy sam kontakt z suchymi i kolorowymi liśćmi. Starszakom dołóżcie do tego jakieś fajne zabawki – samochodziki, lalki czy zwierzaki.
3. Grzybobranie – czyli spacer po lesie z koszyczkiem. Przypominam tylko, że zbieramy tylko te grzyby, które znamy.
4. Korale z jarzębiny – tradycyjna zabawa jesienna, która bardzo dobrze rozwija małą motorykę. Do tego oczywiście można dołączyć jakąś jesienną piosenkę, tak jak my w zeszłym roku.
5. Jesienne malowanki – tutaj jest całkiem spory wybór kolorowanek do wydrukowania.
6. Wspólne łuskanie orzechów. I oczywiście natychmiastowa konsumpcja.
7. Zabawa z dynią – już samo wybieranie ziarnek z wnętrza dyni może być dla malucha super zabawą sensoryczną. Te dyniowe „wnętrzności” mają bardzo fajną konsystencje, są mokre, śliskie, ciągną się… Zabawa nie z tej ziemi. Potem ziarnka można wysuszyć i zjeść. A z miąższu zrobić
8. Ciasto z dynią – mój ulubiony przepis jest tu. Ale jesień to też dobra pora na wspólne pieczenie szarlotek czy ciast marchewkowych. I tu znowu podzielę się moim ulubionym przepisem na ciasto marchewkowe.
9. Jeśli nie lubicie dyniowego ciasta, to zawsze można tak przygotować dyniową zabawę sensoryczną, żeby z tego co zostanie zrobić halloweenowy lampion.
10. Wspólne tworzenie figurek z kasztanów i żołędzi, to też jesienny „must”
11. A mieszkanie może nam ozdobić bukiet z zebranych jesiennych liści.
12. Jesienne liście sprawdzą się również w pracach artystycznych – można z nich układać zwierzątka, albo używać ich jako pędzli do malowania farbami. Ciekawą opcją jest też robienie odbić liści na kartce przy pomocy kredki – liść kładziemy pod kartką, a potem mocno malujemy po tym kredką. Powstają bardzo fajne obrazki. Albo odbicia liści pomalowanych farbą.
13. Labirynt z liści i zjeżdżalnia obsypana liśćmi.
14. Jesienna zabawa spacerowa, czyli taki spacer z listą. Jesienna lista może wyglądać np. tak lub tak. Ale możecie też zrobić własną. Ciekawą opcją jest też lista złożona z samych tylko liści różnych gatunków drzew, tak jak np. tutaj.
15. Ciekawy spacer – a jak ożywić codzienny spacer, dowiecie się z mojego ostatniego artykułu na portalu Dzieci są ważne (5 pomysłów jak z nudnego spaceru zrobić coś ciekawego)
16. Prosty, ale efektowny jesienny obrazek – zaczynamy od naklejenia na powierzchni, którą będziemy malować, taśmy klejącej. Tworzymy z niej coś na wzór pni drzew. Potem malujemy jesiennymi kolorami, odrywamy taśmę i mamy arcydzieło.
17. A może zdecydujecie się na taki wesoły naszyjnik z żołędzi?
18. Gra w kasztany.
19. Wspólne kiszenie kapusty
20. Coś dla małych smakoszy – zróbcie sobie degustację jabłek. Kupcie kilka gatunków. Porównajcie ich kolor, zapach, smak i oczywiście wybierzcie najlepsze Waszym zdaniem.
I jeszcze coś dla maluchów takich w przedziale wiekowym rok-dwa. Czyli coś dla naszego Michy.
21. Zwykła zabawa sensoryczna według teorii luźnych części z użyciem skarbów jesieni. Nazbierajcie kasztanów, żołędzi, szyszek. Przynieście je do domu. Dołóżcie do nich kilka pojemników do przekładania i przesypywania, łyżki różnych rozmiarów.
22. „Koszyk skarbów” z jesiennymi warzywami i owocami. Na przykład taki.
Co zrobiłabyś w pierwszej kolejności? A może masz już swoją listę na rzeczy do zrobienia jesienią z dzieckiem i możesz się ze mną podzielić?
A tym czasem, jeśli spodobał Ci się wpis, daj mi proszę jakoś o tym znać – napisz komentarz, udostępnij znajomym (wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę pod tekstem) – dla Ciebie to tylko chwila, a ja przynajmniej będę wiedziała, że nie piszę w próżnię.