Listopad powoli dobiega końca – przed nami grudzień, a jak grudzień to wiadomo – Święta, ale jeszcze wcześniej Mikołajki. Podtrzymując tradycję, również w tym roku chciałam przedstawić Ci kilka pomysłów na prezent mikołajkowy. Tym razem, pod kątem potrzeb i wymagań mojego własnego czterolatka. Również w zgodzie z tradycją pozostaje fakt, że nasze prezenty mikołajkowe są tanie, często samodzielnie przygotowane. Na większe i droższe zabawki przyjdzie czas 24. grudnia.
Czytaj też: 10 pomysłów na prezent mikołajkowy dla dwulatka
10 pomysłów na prezent mikołajkowy dla trzylatka
Prezent mikołajkowy dla czterolatka
1) Zestaw do samodzielnego montażu zabawki – wiele ciekawych pomysłów znajdziecie na stronie Toys from Trash – Zabawki ze śmieci (którą poznałam dzięki Michałowi). Można tam wybierać z kategorii takich jak: Astronomia, Powietrze i Woda, Biologia dla początkujących czy Magnetyzm. Ale jest też oddzielna kategoria dla zabawek, które niekoniecznie muszą nieść ze sobą jakąś konkretną wiedzę. Każda zabawka opisana jest pod względem wykonania i potrzebnych materiałów. Wystarczy więc przygotować wszystkie potrzebne rzeczy, spakować w pudełko i ewentualnie dołączyć instrukcję montażu i mamy super prezent za grosze. Zobacz sama:
2) Zestaw małego chemika – czyli składniki potrzebne do domowych eksperymentów. Np. soda i ocet, które po wymieszaniu spektakularnie się pienią. Albo cytryna i świeczka, żeby przygotować atrament sympatyczny – wystarczy wycisnąć sok z cytryny, namalować coś na kartce, a potem ogrzać to nad świeczką. Albo zestaw: sodę, ocet, olej, barwnik, dzbanek i strzykawka. Żeby zrobić „chemiczne jojo.”
3) Zestaw do przebierania – ciekawy kapelusz, okulary, peleryna. Można oczywiście kupić coś gotowego w sklepie, uszyć samemu. Wiele ciekawych rzeczy znajdziesz na pewno w sklepach z tanią odzieżą.
Peleryna superbohatera – instrukcja
Ogon dla smoka – instrukcja
Kostium nurka – instrukcja
Skrzydła motyla – instrukcja
4) Teczka z malowankami i zadaniami z ulubionym motywem przewodnim. Wystarczy przeszukać internet pod kątem kolorowanek (najprościej chyba to zrobić korzystając z wyszukiwarki Grafiki Google, wystarczy wpisać „kolorowanki” + słowo kluczowe i wybrać te najciekawsze, ale często większy wybór jest jeśli użyjemy do wyszukiwania języka angielskiego – wtedy zamiast „kolorowanki” piszemy „coloring pages” albo „printables” ), zadań i innych rzeczy (np. maski), które można wydrukować powiązanych tematycznie z hobby naszego dziecka. Wszystko co wydrukujemy wkładamy w teczkę i prezent gotowy.
5) Pojazd do samodzielnego montażu, czyli duży karton, z którego wspólnie wykonamy samolot, samochód, autobus, łódkę…
6) Zestaw do origami – kolorowy papier, stare gazety i kilka wydrukowanych instrukcji, jak przygotować łódkę lub samolot. Jeśli dziecku spodoba się ta zabawa, zawsze możecie przenieść się później do internetu w poszukiwaniu inspiracji. W bogatszej wersji, zamiast wydrukowanych instrukcji – książka – ja polecam Lamelię Szczęśliwą (Lamelia Szczęśliwa i sposób na nudę).
7) Składanka z muzyką – wybierz kilka ulubionych piosenek własnego dziecka i zgraj je na jedną płytę. Dodaj kolorową okładkę. Możesz ją przygotowań np. w darmowym programie graficznym PicMonkey lub Canva, albo narysować coś samodzielnie.
8) Dekorowanie bombek – w drogeriach bez problemu można kupić styropianowe lub plastikowe bombki do samodzielnego ozdabiania. Można je nabijać cekinami, smarować klejem i obsypywać w brokacie, malować. Może taki zestaw do samodzielnego ozdabiania bombek spodoba się Twojemu dziecku? A bombki przygotowane w ten sposób można później powiesić na własnej choince, albo np. sprezentować dziadkom.
9) „Kino domowe” ulubiona bajka na płycie, a do tego popcorn, duży napój ze słomką i własnoręcznie przygotowane bilety oraz wszystko to, co może przydać się w trakcie domowego seansu. Albo bilet do kina lub teatru.
10) Może też zamiast bezpośrednio położyć prezent pod poduszką (czy obok niej) dostarczyć dziecku mapę od Świętego Mikołaja? Na mapie przedstawiającej mieszkanie oznaczamy punkty, w których Mikołaj zostawił niespodzianki. Zamiast mapy, możesz też wydrukować zdjęcia przedstawiające różne miejsca w domu, w których wcześniej schowałaś jakieś drobiazgi. Taka zabawa na pewno znakomicie uzupełni sam prezent.
A co Twoje dziecko znajdzie pod poduszką?
Czytaj też: Mikołaj – jak go ugryźć?